NÁŠ TIP: Červenec
30.6.2019

Červenec – Dřinu následuje sklizeň.

V tomto měsíci bývá zpravidla největší starost o zálivku a nikdy nekončící boj s plevelem. Většinu květin a zeleniny je třeba přihnojovat. Zvláště to ocení letničky v truhlících a závěsných nádobách. Omezené množství živin se rychlým růstem a bohatým kvetením snadno vyčerpá a je třeba je doplňovat.

U rajčat kromě zálivky a přihnojování nezapomínáme na vylamování postranních výhonů. Brambory začneme sklízet, jakmile jim začne žloutnout nať. Jakmile zežloutnou listy česneku a změkne krček, začneme ho pomalu vytahovat ze země. Svážeme ho do věnců a sušíme ve stínu dva až tři týdny.

Ještě v této době vyséváme pekingské a čínské zelí. Do poloviny července ještě lze vyset keříčkové fazole. Vyséváme tak rané odrůdy salátu, ranou mrkev, pór, ředkev. Vyséváme přímo do půdy macešky, primulky, sedmikrásky, mák, pomněnky a další dvouletky.
Po sklizni jahod ihned odstraníme šlahouny a přihnojíme. Tento úkon budeme muset ještě několikrát opakovat. Záhony s jahodníky je vhodné každé tři roky obnovit.

Stromy a keře potřebují přihnojit. U jádrovin a peckovin se to projeví v příštím roce. Některé peckoviny vyžadují letní řez. Jsou to především třešně a některé odrůdy višní. V červenci ještě naposledy v tomto roce přihnojíme růže. Pozdější přihnojení by již mohlo ovlivnit správné vyzrávání výhonů.

Dělíme a přesazujeme kosatce. Ponecháme jen zdravé části oddenků, které rozdělíme na jednotlivé segmenty. Zkrátíme kořeny i listy. Horní polovinu oddenku necháme nad úrovní půdy. V tomto období letníme v polostínu zahrady některé pokojové rostliny.
 
 

Důležitá je především zálivka.