Prodej ovocných stromků a keřů
8.3.2019

Pěstitelské okénko: Dubnové přípravy zahrady

Nejen, že vyséváme a sázíme skoro všechny druhy zeleniny (sejeme mrkev, petržel, kapustu, saláty, červenou řepu, hrách; z předpěstované sadby ven vysazujeme rané druhy zelí, kapustu, kedlubny, salát, květák a pórek). Ale hlavně je nejvhodnější doba na výsadbu ovocných stromků, zakládání živých plotů.
Můžeme doplňovat okrasné záhony novými kousky – sázíme jahody, bylinky, růže (výhony sestřihneme je na 2 – 3 očka, polyantky na 5), jehličnany se zemním balem, troufneme si i na velký strom. Jaro nám zaručuje dobré ujmutí všech rostlin, ale nikdy nezapomeneme na zálivku a dostatečné sestřižení výhonů.
Přímo vyséváme druhy letniček, které vytvářejí dlouhý kůlový kořen a nesnášejí přesazování (měsíček, slunečnice, aksamitník, černucha, šrucha, hrachor, mák, lichořeřišnice, krásenka, šater).
Přihnojování cibulovin, jahod a růží je samozřejmostí.
Používáme průmyslová i organická hnojiva, nejlépe v kombinaci. Nesmíme zapomenout na trvalkové záhony, okrasné trávy a ovocné stromy.
Ovoce navíc postřikujeme při rašení a v květu proti kadeřavosti, strupovitosti, padlí, monilióze, červivosti, mšicím, pilatkám, vlnovníku, sviluškám,...

Nejvíc hnojiva však potřebuje náš trávník, který jsme nedříve řádně vyhrabali, provzdušnili vertikutátorem a pak už jen hnojíme a sečeme. Od poloviny dubna je také vhodná doba pro zakládání nových trávníků.

Na konci dubna už sázíme hlízy mečíků, montbrécií, jiřin. Do skleníku sázíme v druhé půli dubna papriky, rajčata, lilky a cukety.

Duben je čas sázení a hnojení.