NÁŠ TIP: Květen
4.3.2019
Týden s vůní levandule 24.5.-2.6.2019
25.1.2019

Pěstitelské okénko: Květnové přípravy zahrady

Všichni zahradníci už čekají, až přejdou „zmrzlí“ a nastane 15. května, kdy v našich krajích už nehrozí mrazíky. Tímto dnem už můžeme vysadit na zahradu i teplomilnou zeleninu – okurky, lilky, melouny, cukety, dýně, rajčata, papriky. Vyséváme cukrovou kukuřici, fazole, podruhé ředkvičky, salát, pozdní mrkev a červenou řepu.
Konečně si můžeme osadit a nechat venku truhlíky s balkónovkami. Vybíráme vhodné druhy na plné slunce – muškáty, surfínie, petúnky, sporýš, balkóngold, bacopu, šrůchy apod. Do stínu jsou vhodné balzamíny (Impatiens), okrasné kopřivy, fuchsie, begónie, v polostínu přežije i vějířovka. Pravidelná zálivka, přihnojování a zaštipování pro podporu rozvětvení nám v létě přinese záplavu květů.
Na záhony (i ty hřbitovní) vysazujeme choulostivé dosny (kany), červené salvie, afrikány a ledovky. Nezapomeňte také na bylinky – sázíme lichořeřišnici, měsíček, kotvičník, tymián, levanduli, ….
Už je dost teplo na to, abychom se máčeli v zahradních jezírcích a dosazovali lekníny a jiné vodní rostliny.
Trávník teď potřebuje hlavně vodu, živiny a sečení. Rychlý růst trávy vyžaduje sečení každý týden, podpoříme tak odnožování a zahuštění trávníku. Na plevel použijeme selektivní herbicid do trávníku. Pokud bylo plevele mnoho, můžeme zbytky vyhrabat a na uvolněná místa doset travní osivo, zasypat trochou substrátu.
Pokud ještě potřebujeme něco na zahradu přidat, můžeme i teď v květnu. Rostliny v kontejneru se sází po celou sezónu – jen nezapomeňte na pravidelnou zálivku, než dostatečně zakoření.

Květen – „všechno ven“!