Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229
Navštivte naši Facebookovou skupinu. Najdete tam rady, tipy a inspiraci nejen od nás, ale také od ostatních zahrádkářů.

Červen – první sklizeň

Sklízíme jahody, třešně, první hrášek a saláty, ale stále ještě můžeme vysít nebo vysadit zeleninu, která bude ke sklizni na podzim (např. pórek). Nesmíme zapomínat na zálivku na záhonech i ve sklenících, které je třeba také podle potřeby větrat. Optimální teploty například pro okurky by se měly pohybovat mezi 16–18 ºC v noci a do 32 ºC ve dne. U tyčkových rajčat pravidelně vylamujeme postranní výhony.

U ovocných stromů nastupuje „červnový propad plodů“ – přirozená regulace množství ovoce. Stromy přihnojíme organickým hnojivem do půdy nebo tekutým na list. Pokud plodů na stromě zůstalo ještě mnoho, děláme probírku a z každého trsu ponecháme jen jeden plod. Získáme tak jakostní plody. Sledujeme, zda stromy nejsou napadené chorobami (padlí, strupovitost) a škůdci (mšice, obaleč), případně použijeme vhodné postřiky.

Bohužel i růže bývají napadené mšicemi, vyskytuje se u méně odolných kultivarů padlí a černá skvrnitost. Včas zasáhneme měďnatými přípravky nebo Folicur.

Trávníky sekáme každý týden, spotřebují pak značné množství živin. Neměli bychom zapomínat na jejich přihnojování a v případě potřeby také na zálivku.

Tulipánům, narcisům a dalším cibulovinám zežloutly listy, můžeme cibule vyjmout ze země a uložit pro podzimní výsadbu. Narcisy se v půdě ponechávají více let, tulipány vyrýváme každé dva roky. Trvalky, které již odkvetly, můžeme přesazovat a dělit právě nyní.

Od konce června začneme se stříháním živých plotů tvořených opadavými dřevinami. Stříháme jen konce nových výhonů.

 

Jindra Zvěřinová,

Vedoucí úseku zahrada Valašské Meziříčí