Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Červenec – dřinu následuje sklizeň

03.07.2023

V tomto měsíci bývá zpravidla největší starost o zálivku a nikdy nekončící boj s plevelem.

Většinu květin a zeleniny je třeba přihnojovat. Zvláště to ocení letničky v truhlících a závěsných nádobách. Omezené množství živin se rychlým růstem a bohatým kvetením snadno vyčerpá a je třeba je doplňovat.

U rajčat kromě zálivky a přihnojování nezapomínáme na vylamování postranních výhonů.

Brambory začneme sklízet, jakmile jim začne žloutnout nať.

Jakmile zežloutnou listy česneku a změkne krček, začneme ho pomalu vytahovat ze země. Svážeme ho do věnců a sušíme ve stínu dva až tři týdny.

Ještě v této době vyséváme pekingské a čínské zelí. Do poloviny července ještě lze vyset keříčkové fazole. Vyséváme také rané odrůdy salátu, ranou mrkev, pór, ředkev. Vyséváme přímo do půdy macešky, primulky, sedmikrásky, mák, poměnky a další dvouletky.

Po sklizni jahod ihned odstraníme šlahouny a přihnojíme. Tento úkon budeme muset ještě několikrát opakovat. Záhony s jahodníky je vhodné každé tři roky obnovit.

Stromy a keře potřebují přihnojit. U jádrovin a peckovin se to projeví v příštím roce.

Některé peckoviny vyžadují letní řez. Jsou to především třešně a některé odrůdy višní.

V červenci ještě naposledy v tomto roce přihnojíme růže. Pozdější přihnojení by již mohlo ovlivnit správné vyzrávání výhonů.

Dělíme a přesazujeme kosatce. Ponecháme jen zdravé části oddenků, které rozdělíme na jednotlivé segmenty. Zakrátíme kořeny i listy. Horní polovinu oddenku necháme nad úrovní půdy.

V tomto období letníme v polostínu zahrady některé pokojové rostliny.

 

Jindra Zvěřinová,

Vedoucí úseku zahrada Valašské Meziříčí