Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Jak na bylinkovou zahrádku

07.04.2021

Pažitka, kopr nebo třeba bazalka. Bylinky k dochucení jídel si snadno vypěstujete nejen na zahradě, ale také doma. Jsou poměrně nenáročné a stačí jim jen slunné místo, přiměřeně výživný substrát a pravidelná zálivka.

 

Nenáročné druhy pro začátečníky 

Že vám pěstování příliš nejde? Nevadí! Mezi bylinkami totiž najdete druhy, které jsou vhodné i pro zahrádkáře začátečníky. Zasaďte si třeba bazalku, majoránku, mátu, meduňku, pažitku či petržel.

 

 

Jaký použít substrát? 

Nejlépe uděláte, pokud bylinkám dopřejete kvalitní substrát na výsevy a množení, zakoupit však můžete i speciální substrát přímo určený na výsev bylinek. S výběrem vám rádi poradíme na našich prodejnách.

 

Jak bylinky vysévat?

Existují hned dva způsoby, kterými lze bylinky pěstovat.. První možností je pěstování z vlastních semínek, druhou koupit již předpěstované sazeničky. Ty pak zasaďte rovnou do substrátu.

Rozhodli jste se vysévat sami od začátku? Pak do nádoby nasypte výsevní substrát, urovnejte a řídce rozmístěte směs semínek a písku. Rostliny pak budou mít dostatek místa k růstu. 

Semínka následně přihrňte zeminou, pokropte vodou a přikryjte tabulkou skla nebo průhlednou fólií. Vytvoříte si tak domácí skleník, využít však můžete i minipařeniště, které zakoupíte v našem Zahradním centru pod kloboukem. Rostlině při klíčení dopřejte dostatečné světlo a vlhkost.

 

 

Pěstování doma

Jakmile rostlinky nasadí první pravé listy a trochu povyrostou, opatrně je přesaďte do květináčů, které umístěte na parapet či balkón. Bylinky zalévejte spíše menším množstvím a častěji. Aby nedošlo k přelití, ujistěte se, že mají květináče dostatečný počet drenážních otvorů. 

Rostliny v okolí zapnutého radiátoru zalévejte kvůli vyšším teplotám častěji. Ideální teplota se pro většinu bylinek pohybuje kolem 15 až 20 °C. 

 

Pěstování venku

Bylinky na venkovní záhony sázejte raději o něco později kvůli jarním mrazíkům. Ještě před výsadbou si promyslete umístění jednotlivých druhů. Byliny vyššího vzrůstu (jako například kopr či fenykl) umístěte spíše do zadní části záhonu, naopak drobnější bylinky (jako majoránku, petržel či tymián) vysaďte dopředu. 

Neopomeňte také pohodlné sklízení, všechny bylinky byste měli mít v dobrém dosahu, případně do záhonu umístit nášlapné kameny. Využít lze i dřevěné konstrukce, staré sudy nebo terasy. Pro přímý výsev je zásadní důkladně prokypřený záhon na slunném místě.

 

 

Jak přesadit doma pěstované bylinky na záhon? 

Rostliny začněte pravidelně otužovat pomocí větrání místnosti a postupného přenášení ven. Chraňte je však před průvanem a přímým sluncem, které by na nich mohlo napáchat nenapravitelné škody. Bylinky jsou především teplomilné, proto s výsadbou do záhonu nepospíchejte před polovinou května.

 

Sběr bylinek

Bylinky rostou lépe, pokud jsou pravidelně seřezávány. Průběžně tedy sklízejte asi desetinu z nadzemní části, aby rostlina neutrpěla šok. Odkvetlé části odstraňujte.

 

Využití bylinek

Vypěstované bylinky použijte na dochucení polévek (celer, pažitka, majoránka), masa (rozmarýn, oregáno) nebo třeba těstovin a pizzy (bazalka). Pokud se bylinky rozhodnete usušit, můžete si z nich uvařit výborný čaj. Jistě si také pamatujete rady našich babiček, které všemožné nemoci řešily právě bylinkami. 

Hojně se používají také v kosmetickém průmyslu na krémy či koupele.