Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Jak pečovat o stromky v kontejneru či květináči

02.12.2023

  • Zakoupený stromek uchovávejte na chladném místě, nejlépe venku, a nezapomeňte ho zalévat
  • Před stěhováním do místnosti je třeba pomalu zvykat stromek na zvyšování teplot. Stromek stěhujeme vždy do teplejších, ale světlých prostor.
  • V bytě by měl zůstat co nejkratší dobu s dostatečnou zálivkou.
  • Stejně postupujeme i při návratu stromku ven. Postupně snižujeme teplotu a ven ho dáme, když právě nemrzne. Po té je třeba květináč důkladně prolít.
  • Vysadit stromek do půdy na zahradě můžeme hned, pokud není půda zamrzlá.
  • Pokud nevysazujeme, zapustíme květináč se stromkem do půdy nebo alespoň zakryjeme listím či slámou a stromek zastíníme z jižní a východní strany. Stromek v květináči musíme v průběhu zimy 3 – 4x zalít, podle teploty a počasí.

 

Jedle normandská – kavkazská (Abies nordmanniana) má pravidelný kuželovitý tvar, dorůstá ve velký strom výšky až 20m. Větve má husté, jehlice jsou dlouhé 2 až 3 cm, svrchu tmavě zelené, lesklé, na rubu mají 2 řady bílých průduchů. Pokud jehlice rozemneme, ucítíme výraznou ovocnou vůni. Jde o jeden z nejprodávanějších vánočních kontejnerovaných stromků.

Jedle korejská (Abies koreana) má široce kuželovitou hustou korunu. Jehlice jsou 1 až 2 cm dlouhé, na vrchní straně lesklé, na rubu jehlic jsou nápadné, křídově bílé až stříbrné pruhy, které mohou splývat až do celistvé plochy stejné barvy. Roste velice pomalu (výška 3-4m), a proto se hodí do malých zahrad. Tato jedle nesnáší přemokření, je však zcela mrazuvzdorná a nevadí jí ani vystavení ledovým větrům. Na koncích větviček má modrofialové, vzpřímené šišky. Patří k dražším druhům.

Jedle Fraserova (Abies fraseri) je menší až stř. velký hustý jehličnatý strom (10 -15m), domovem ve východní části USA (oficiální vánoční strom Bílého domu). Je vhodná na slunné a vlhčí, propustné stanoviště. V domovině se vyskytuje na mělkých, kamenitých půdách kyselého pH. Jehlice jsou seshora tmavozelené a občasně též stříbrnošedomodrozelené, uspořádané 2řadě i spirálovitě kolem větvičky, silně voní, podobně jako terpentýn.

Smrk pichlavý (Picea pungens), lidově též smrk stříbrný, má kuželovitou, pyramidální korunu, větve velice krátké a husté. Jehličí nabízí barevnou škálu od sytě zelené přes stříbrnou až namodralou. Jehlice jsou modrozelené, pichlavé, hustě obrůstají větévky. Smrk pichlavý zůstává dlouho svěží, málo opadává a má příjemnou vůni podobnou pomerančům.

Smrk sivý /bílý (Picea glauca ‚Conica‘) – efektní nízký solitér, jeho přirozený tvar je téměř pravidelně kuželovitý, není nutné jej stříhat. Roste pomalu, hustě, a pokud je umístěn na slunci a v nevysychavé půdě, nevyholuje větve a je zavětvený od země. Jehlice jsou drobné, mírně pichlavé, jasně zelené. Není náročný na půdní typ. V zahradách dorůstá cca 2m, šířka 1m. Vynikající terasová rostlina do větších nádob.

Jalovec (Juniperus chin. Stricta) – Tento pomalu rostoucí jalovec sloupovitého až vejčitého tvaru se vyznačuje modrostříbrnou barvou pichlavých jehlic. Dorůstá max.3 m výšky a 1 m šířky. Je mrazuvzdorný, snese slunečné stanoviště i lehký polostín. Půdy chce propustné, mírně až středně vlhké.