Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Krása oděná v pomíjivosti

11.01.2021

Broméliovité

Je známo asi 57 rodů a asi 1700 druhů. Rostou na americkém kontinentu, kde obývají celé tropické pásmo a zasahují i do subtropických oblastí.

Podle biotopu – tedy prostředí, kde rostou, je dělíme na druhy:

  1. které obývají deštné, trvale teplé pásmo. Ty pěstujeme v celoročně teplém prostředí, kde jim dopřáváme dostatek vláhy i vlhkosti – to jsou ty běžně pěstované.
  2. které rostou v suchých oblastech mlžného pouštního typu. Tyto pěstujeme bez obav venku, mnohé druhy i na přímém slunci, přes zimu je pak držíme v chladnějším prostoru s dostatkem světla – to jsou ty sukulentní, pro sběratele.

Některé rostou na zemi jako např. ANANAS

Jiné na stromech jako epifyty – rostou téměř bez půdy a příjem vláhy i živin zabezpečují přes listovou růžici nebo vzdušnými kořeny.

Nároky na pěstování těch běžně pěstovaných teplomilných druhů:

Světlo a teplo: Na světlo nemají bromélie velké nároky. Ve své domovině rostou uchycené mezi stromy v místech, kam nepronikne mnoho světla. Prospěje jim tedy sice světlé stanoviště, ale nikoli přímé slunce. Ovšem nároky na teplo mají bromélie vyšší, jsou to teplomilné rostliny. V zimě nesmí teplota v interiéru klesnout pod 18°C.

Zálivka: Zaléváme je přímo do středu listové růžice, jelikož listeny zásobují rostlinu vodou a živinami ze vzduchu. Použijte normální odstátou vodu bez vápníku. Substrát udržujte stále mírně vlhký, ale nikdy mokrý a v podmisce nesmí stát voda. Zaléváme jednou za 2 až 3 dny.

Hnojení: hnojíme je v létě nejvýše dvakrát měsíčně (v zimě stačí i jednou za dva měsíce)

Substrát: musí dobře odvádět vodu, proto je dobré vytvořit směs zeminy z listového humusu, rozdrcené kůry a perlitu či hrubozrnného písku. Lze ovšem také použít speciální směs určenou pro orchideje. Na dno nádoby umístíme v každém případě drenáž.

Po odkvětu mateřská rostlina už nikdy nevykvete a odumře! Vytvoří však nové odnože, které můžeme přesadit, jakmile dorostou poloviny velikosti mateřské rostliny a mají vlastní kořeny. Ty pokvetou stejně krásně.

Jak donutit kvést nekvetoucí bromélii? Reaguje totiž na množství etylénu ve vzduchu, když je ho více – pokvete. Proto ji stačí zavřít do igelitového pytle, do kterého vložíme několik jablek, která etylén uvolňují. Za několik týdnu se začnou vybarvovat listy a rostlina začne zakládat květy.