Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229
Navštivte naši Facebookovou skupinu. Najdete tam rady, tipy a inspiraci nejen od nás, ale také od ostatních zahrádkářů.

Květen – všechno ven!

Všichni zahradníci už čekají, až přejdou „zmrzlí“ a nastane 15. května, kdy v našich krajích už nehrozí mrazíky. Tímto dnem už můžeme vysadit na zahradu i teplomilnou zeleninu – okurky, lilky, melouny, cukety, dýně, rajčata, papriky. Vyséváme cukrovou kukuřici, fazole, podruhé ředkvičky, salát, pozdní mrkev a červenou řepu.

Konečně si můžeme osadit a nechat venku truhlíky s balkónovkami. Vybíráme vhodné druhy na plné slunce – muškáty, surfínie, petúnky, sporýš, balkóngold, bacopu, šrůchy apod. Do stínu jsou vhodné balzamíny (Impatiens), okrasné kopřivy, fuchsie, begónie, v polostínu přežije i vějířovka.  Pravidelná zálivka, přihnojování a zaštipování pro podporu rozvětvení nám v létě přinese záplavu květů. Na záhony (i ty hřbitovní) vysazujeme choulostivé dosny (kany), červené salvie, afrikány a ledovky. Nezapomeňte také na bylinky – sázíme lichořeřišnici, měsíček, kotvičník, tymián, levanduli, ….

Už je dost teplo na to, abychom se máčeli v zahradních jezírcích a dosazovali lekníny a jiné vodní rostliny.

Trávník teď potřebuje hlavně vodu, živiny a sečení. Rychlý růst trávy vyžaduje sečení každý týden, podpoříme tak odnožování a zahuštění trávníku. Na plevel použijeme selektivní herbicid do trávníku. Pokud bylo plevele mnoho, můžeme zbytky vyhrabat a na uvolněná místa doset travní osivo, zasypat trochou substrátu.

Pokud ještě potřebujeme něco na zahradu přidat, můžeme i teď v květnu. Rostliny v kontejneru se sází po celou sezónu – jen nezapomeňte na pravidelnou zálivku, než dostatečně zakoření.

 

Jindra Zvěřinová,

Vedoucí úseku zahrada Valašské Meziříčí