NÁŠ TIP: Prosinec
5.8.2019

Prosinec – Vánoční hvězda

Vánoční hvězda je rostlinou z čeledi Pryšcovitých (Euphorbiaceae) a pochází z Mexika a Střední Ameriky. V domovině tvoří letité polo dřevnaté keře o výšce 1- 4 metry. Rostlina je krátko denní, neboli k založení květů je potřeba krátký den (12 hodin a méně), pak asi za 2 měsíce vykvétá drobnými nenápadnými květy uprostřed růžice barevných (červených, růžových, bílých,…) listenů. Pokud se i příští rok chcete těšit z těchto barev, musíte od poloviny října pravidelně zatemňovat nejméně na 12 hodin denně (tmavým kornoutem či papírovým pytlem).

Při nákupu a přenášení ji chraňte před nachlazením (zabalit do balicího papíru a nenechávat dlouho v nevytopeném autě). Vánoční hvězda vyžaduje v pokojových podmínkách pravidelnou, spíše menší zálivku, substrát nemusí být plně nasycen vodou; ideální je pokud je rostlina „polosuchá“, případně když ji plně zalijete, je vhodné, aby měla před další zálivkou období, kdy substrát zčásti vyschne. Je zcela zásadní, aby byla po zalití přebytečná voda z podmisky do cca 15-ti minut vylita – kořeny nesmí stát ve vodě. Vánoční hvězda snese lépe občasné mírné zavadnutí než „přelévání“, jehož následkem jí může odumřít část kořenů.

Ideálním místem pro Vánoční hvězdu je místo blízko oken s dostatkem denního světla. V pokojových podmínkách není potřeba květinu chránit před přímým světlem. Běžná pokojová teplota je ideální, současné moderní odrůdy snášejí bez problémů i teploty chladného pokoje (cca 16-18°C), jen je potřeba úměrně omezit zálivku.
 
 

Nesmí chybět ani ve vašem domově!