Adventní dílna 23.-24.11.
11.11.2019
Vánoce jsou tady!
13.11.2019

Listopad – než zalezeme do brlohu

Ještě sázíme!!!

Až do doby, než půda promrzne, je stále nejlepší čas na vysazování stromů a keřů. Nejlevněji pořídíte prostokořenné dřeviny (s „nahými“ kořeny) nebo rostliny s kořenovými baly. Tak se vysazuje většina ovocných stromků, ale i větších stromů. Podzimní výsadba je výhodnější z hlediska vlhkosti půdy – nemusíte mít strach, že vám stromek na jaře uschne, protože už bude mít náskok v zakořenění.
Začátek měsíce je ideální pro výsadbu zimní cibule, jarního zelí a česneku. Stroužky česneku by neměly přijít do země dřív, než se teplota půdy ustálí pod 9 °C. Jen tak účinně předejdeme hnilobě česneku – fusariu. Proti této chorobě neexistuje žádné mořidlo a tak je pozdní výsadba česneku jedinou účinnou obranou. Do konce měsíce je třeba stihnout vysázet cibuloviny (především tulipány a narcisy i všechny druhy lilií).
Zimujeme

Okrasné trávy svažte, aby nevymrzla báze rostliny. Stálezelené a jehličnaté dřeviny před příchodem mrazů důkladně zalijte! Vodou nešetřete – nejméně 10 l na rostlinu. Růže přihrňte zeminou a přikryjeme chvojím, hortenzie zasypejte listím do výšky 40 cm a překryjeme chvojím. Choulostivější druhy můžete zakrýt bílou netkanou textilií.
Trávník posečte na 3 - 4 cm, shrabejte listí a přihnojte hnojivem s větším podílem draslíku, který ovlivňuje růst kořenů, podporuje tvorbu drnu, zlepšuje odolnost proti houbám a vymrzání. Vápníme zpravidla 1x za 3 roky. Vápník zlepšuje drobivou strukturu, schopnost provzdušnění půdy a zabraňuje kyselé půdní reakci. .

Jindra Zvěřinová, vedoucí úseku zahrada, Zahradní centrum Valašské Meziříčí
 
 

Zimujeme, ale stále i sázíme!