Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Od A do Z o hnojení rostlin

13.05.2021

Víte, jak na správné hnojení? Dodání potřebných živin pomáhá rostlinám v jejich vývoji, růstu a podporuje také jejich imunitní systém, který je chrání před napadením škůdci a chorobami. Poradíme vám, jak rostlinám dopřát dostatek živin a z jakých typů hnojiv můžete vybírat.

 

Proč rostliny hnojit?

Pravidelné hnojení dopomůže rostlinám ke zdravému vývoji a posílení imunity. Rostliny během svého růstu postupně čerpají živiny z okolní půdy. Přirozený koloběh živin v zemině se však obnovuje až na podzim, kdy se rostliny zbaví listí a odumřou. Pokud se úroda nebo třeba posečená hmota odstraní, přijde cyklus o živiny a půda bude méně úrodná. U rostlin se to projeví bledými listy, vystupujícími žilkami a velmi pomalým růstem.

Pokud budete rostlinu pozorovat, není těžké zjistit, která konkrétní složka jí chybí. Pokud pomalu roste nebo má vybledlé listy, pak poukazuje na nedostatek dusíku. Malé množství květů a malé listy jsou příznakem nedostatečného množství fosforu. Na pohled povadlým rostlinám byste pak měli doplnit především draslík.

 

 

Na které složky byste neměli zapomenout?

V Zahradním centru pod kloboukem najdete různé typy hnojiv s odlišným složením. Je třeba se tedy podívat, zda produkt obsahuje všechny složky, které chcete vašim rostlinám dodat.

Dusík pomáhá s růstem, fosfor podporuje tvorbu květů i plodů a pomáhá rostlině se zakořeněním. Draslík je důležitý pro imunitní systém rostlin a zlepšuje také chuť úrody u ovoce a zeleniny. Hořčík se stará o tvorbu listové zeleně a ovlivňuje, jak rostlina hospodaří s vodou. Vynechat byste neměli ani vápník, který zajistí pevnost pletiva a zvýší odolnost rostliny.

 

 

Čím se od sebe hnojiva liší?

Vybírat můžete mezi organickým hnojivem z přírodních látek, minerálním hnojivem, které se vyrábí průmyslově, a kombinovaným organicko-minerálním hnojivem.

 

Organická hnojiva

Tento typ hnojiv se skládá z rostlinných či živočišných surovin a přeměna těchto látek na živiny se považuje za postupný proces mineralizace. Důležité látky se tak uvolňují pomalu a postupně.

 

Organicko-minerální hnojiva

Rozpadem organických složek se uvolňuje především dusík, hnojivo je tak díky minerální složce doplněno o další potřebné látky.

 

Minerální hnojiva

Hnojivo se skládá z živin ve formě minerálů a solí, které se rychle uvolňují díky vlhkosti půdy. Jejich použití je proto vhodné při akutním nedostatku živin, u rostlin s vysokou potřebou živin a u náročných dlouhodobě kvetoucích rostlin.

 

Kdy rostliny hnojit?

Rostliny byste měli hnojit pouze ve fázi růstu, tedy od jara do poloviny srpna. Pokud byste hnojili i později na podzim, byly by rostliny citlivější vůči mrazu. Aplikaci doporučujeme brzy ráno nebo večer, granulovaná hnojiva nejlépe před deštěm.

 

 

Kolik hnojiva dávkovat?

Stejně jako se od sebe liší jednotlivé produkty, mají i rostliny na živiny různé požadavky. Zatímco jedné bude stačit pomalu se uvolňující organické hnojivo, druhá ocení spíše neustálý vysoký příjem živin. K méně náročným rostlinám patří bylinky, hrách či ředkvičky, naopak mezi náročné patří třeba rajčata, okurky nebo dýně.

Dejte si však pozor, abyste rostlinám dopřávali hnojiva podle jejich potřeb. Nedostatek vede ke snížení růstu i menší úrodě, nadměrný přísun živin má za následek měknutí pletiva i náchylnost vůči škůdcům.

 

Jak rostliny proti škůdcům ochránit si můžete přečíst v našem článku