Uzavírka výpadovky na Hranice před Zahradním centrem!
8.3.2019
Mezinárodní výstava bonsají 13. – 15. 9. 2019
29.8.2019

Pěstitelské okénko: Únorové přípravy zahrady

Venkovní zahrada se pomaličku probouzí - v únoru rozkvétají vilíny – vyšlechtěné kultivary kvetou zajímavým žlutým, oranžovým i červeným květem, také začínají vylézat drobné cibuloviny - žluté talovíny, sněženky, krokusy.

V únoru bývají ještě silné mrazy, střídané dobou oblevy. Právě oteplení volá na zahradu, a když nemrzne a je suché počasí, důkladně zalijeme stálezelené listnáče a jehličnany.

Trávník ještě spí, a proto je nejvyšší čas na vápnění. Vrstva sněhu nevadí. Používáme vápenec mletý nebo dolomitický, který má více hořčíku (v dávce 100 až 200 g/m2). Tím zvýšíme pH půdy a zabráníme tak kyselomilnému mechu v růstu. Hned jak vystoupí teploty nad 0 °C můžeme začít s prosvětlovacím řezem ovocných stromků.

Odstraňujeme všechny větve, které rostou do koruny, vzájemně se křižují, dále nemocné či poškozené větve. U mladých stromků formujeme korunu, starší jabloně a hrušně můžeme zmladit. Peckoviny v zimě neřežeme!

Od půlky února řežeme i vinnou révu - úkolem zimního řezu je probírka starého odplozeného dřeva, likvidace přebytečných výhonů. Na révě by měl zbýt jen 1 nebo 2 dlouhé výhony se 4-7 očky a zásobní čípek s 2 očky.

Koncem února začneme s řezem listnatých keřů a opadavých živých plotů, které sestřihujeme v předjaří, dokud neproudí míza. Udržujeme kónický tvar, tedy plot stříháme tak, aby měl širokou základnu, která se zužuje směrem vzhůru. Neřežeme na jaře kvetoucí keře - forzýtie, štědřence, kdoulovce, šeříky.

Výsevy a příprava na okenním parapetuÚnor je už i měsícem výsevů. V tomto období začínáme s výsevy zeleninových paprik, letniček a balkónovek s dlouhým vývojem jako jsou petúnie, pelargónie, gazánie, dračíky, lobelky, begonie, hledíky.

Při výsevech do truhlíku dodržujeme tato pravidla:

Venkovní zahrada se v únoru pomaličku probouzí, přinášíme Vám tipy jak zahájit přípravy.