Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Rozkvetlá zahrada bez námahy s trvalkami

10.05.2023

Toužíte po rozkvetlé zahradě bez každodenní námahy? Vsaďte na pestrobarevné trvalky! V ideálních podmínkách vám vydrží spoustu let a ke štěstí jim stačí dobrý stav půdy, dostupnost vody, živin a v některých případech také slunečních paprsků.

 

Jaké trvalky zvolit na přímé slunce?

Vytrvalé sluneční záření a sušší půdu ocení mavuň červená, která kvete od května až do října, i vlčinec čínský. Půda bohatší na živiny se skvěle hodí ke kuklíku šarlatovému a poděnce virginské. Užitečná může být denivka, její listy jsou totiž jedlé a používají se třeba do salátů. Sáhnout můžete také po pivoňkách, jež vám vydrží desítky let. Mezi další druhy patří ožanka kalamandra, třapatka zářivá, zavinutka podvojná a krásnoočko velkokvěté.

 

 

Když máte na zahradě polostín

Polostínem uděláte největší radost boubelce velkokvěté či liriope. Po boku dřevin, azalek a rododendronů se bude dařit čechravám, do popředí záhonů zasaďte rozrazil klasnatý. Chybu však neuděláte ani s prvosenkami, kakosty a čemeřicí.

 

Které druhy schovat do stínu?

Před sluncem nejraději utíkají mochnička trojčetná, kamzičník i bohyšky. Vybírat však lze ze všech hajních druhů, jež rostou u kmenů listnatých stromů. Mezi takové patří třeba kokořík mnohokvětý, dymnivka žlutá, hluchavka pitulníková nebo kapradiny.

 

 

Jak a kdy trvalky vysadit?

Nejlépe uděláte, když trvalky vysadíte na jaře či na podzim, dbejte však i na teplotní podmínky a stav půdy. Obecně platí, že pokud vysazujete v chladnějším prostředí, měli byste sadit později z jara nebo dříve na podzim.

Hloubka i hustota výsadby je závislá na potřebách konkrétní rostliny. Trvalky však saďte do takové hloubky, aby jejich rašící výhonky byly na úrovni povrchu půdy, případně mírně vyčnívaly. Vysoké druhy sázejte asi 80 až 120 centimetrů od sebe, nižší na vzdálenost 20 až 30 centimetrů.

 

Jak se o ně starat?

Trvalky jsou poměrně nenáročné rostliny, které zvládne i zahrádkář začátečník. Především v prvním roce od vysazení však vyžadují trochu častější péči. Nezapomeňte tak pravidelně odstraňovat plevel, dopřejte jim častější zálivku a půdu sem tam nakypřete. Starší rostliny stačí hnojit jednou do roka a průběžně odstraňovat jejich odumřelé květy.

Na podzim rostliny u země sestřihněte a půdu nakypřete. Většina trvalek ochranu před zimou sice nepotřebuje, nic ale nezkazíte vrstvou shrabaného listí nebo chvojím, kterým je přikryjete.