Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229
Podzimní cibuloviny jsou již v prodeji! Vše o podzimních cibulovinách se dočtete zde

Užijte si všechny barvy podzimu

Pokud si myslíte, že podzimem sezóna plná květů a barev končí, jste na omylu.

Bílá nebo růžová patří japonským sasankám, které patří k dlouhověkým trvalkám a kvetou až do října.


Modrá všech odstínů je barvou hvězdnic – „podzimní astřičky“ (Aster dumosus), které mají nepřeberné množství kultivarů různých výšek, odstínů (i bílá a růžová) i plnosti květů.


Podzimními modrými květy překvapí také rohovec olověncovitý (Ceratostigma), který navíc listy zabarvuje červeně.


Dlouho drží modré hlavičky bělotrn (Echinops) – okrasný bodlák vyššího vzrůstu nebo oměj (Aconitum), který je také vyšší a navíc jedovatý.


Barevné květy (od bílé přes růžovou, červenou až k purpurové) téměř až do zimy drží oblíbené vřesy, které řadíme mezi kyselinomilné vřesovištní dřeviny. Můžete je kombinovat se stříbrným drátovcem, stálezelenými keříky Hebe nebo na podzim kvetoucími maceškami a chryzantémami.


„Listopadky“ – Chrysantémy jsou hlavním kvetoucím hitem podzimu. Různobarevné kvetoucí koule v květináči ozdobí každou terasu, vchod či balkón. Není to už jen hřbitovní kvítí. Chrysanthemum multiflorum si navíc po odkvětu zkuste nasázet na záhon, pokud ho sestřihnete a přikryjete listím nebo chvojím, přezimuje. Zcela mrazuvzdorné chryzantémy také existují, znáte je ze zahrádek našich babiček. Odborně se jmenují Dendranthema indicum, D. rubellum a mají mnoho různobarevných kultivarů krásných jmen – Julia, Orchid Helen, Herbstbrokat, …

 


Další trvalky sice nekvetou, ale září svými pestrými listy. To je případ mnoha kultivarů dlužichy (Heuchera) nebo některých pryšců (Euphorbia). Doplňují je i dvouletky – např. stříbrný starček (Senecio bicolor) nebo okrasná kapusta.


Žlutá, oranžová a červená  patří hlavně vybarvujícím se listům dřevin, z nichž většina jde do žluta.

Karmínově červená barva listů je na podzim typická i pro některé druhy muchovníků (Amelanchier laevis, lamarckii), temnoplodec  (Aronia melanocarpa), brslen (Euonymus alatus), ambroň západní (Liquidambar styracifla), parocie perská (Parrotia persica), dub bahenní, dub červený.


Některé z dřevin se mohou navíc pochlubit i krásně barevnými plody, které jim vydrží dlouho do zimy na větvích. Nejúžasnější je určitě krásnoplodka  (Callicarpa bodinieri),  hlohyně (Pyracantha coccinea), skalníky (Cotoneaster) nebo třezalky (Hypericum inodorum Magic)