– řadíme mezi ně ovoce, jehož plod je menší než třešeň (zejm. bobuloviny)
Rybíz je nenáročný na pěstování; daří se mu na slunci i v polostínu, v běžné zahradní půdě
Kultivary: červené, černé i bílé plody Tvary: keř nebo stromek
Angrešt je náročnější na teplotu i půdu než rybíz, nesnáší sucho nebo zamokření. Vyhovují mu otevřená stanoviště, s mírným průvanem, dobře snáší mírné zastínění. Dozrává v červenci.
Vysadit vám stačí jednu rostlinu, protože angrešt je samosprašný. Kultivary: s bílými, žlutými, zelenými nebo červenými plody; klasické nebo speciálně odolné proti padlí americkému Tvary: keř nebo stromek
Josta – kříženec rybízu a angreštu – po rybízu zdědila beztrnné větve a tmavou barvu, po angreštu zase větší bobule. Zčásti je cizosprašná, proto je dobré vysadit společně více rostlin.
Na půdu a klima nenáročná, odolná, netrpí padlím ani škůdci. Daří se jí na slunci, vhodná i do vyšších poloh. Kvete v květnu, sklízíme od začátku prázdnin, má vysoké výnosy.
Borůvky kanadské (americké)- (Vaccinium corymbosum) jsou kyselomilné rostliny. Proto vysazujeme do rašeliny. Nejvhodnější je vykopat díru alespoň 50x50x50 cm. Vysypat jámu rašelinou. Preferují slunné stanoviště, avšak porostou i v polostínu. Zcela mrazuvzdorné. Mají rady vlhko, avšak špatně snáší dlouhodobé přemokření, je vhodně udělat drenáž. I v případě samosprašných odrůd je vhodné vysadit alespoň dvě různé odrůdy. Dozrávají – nejranější v červenci (Chanticleer, Patriot, Duke, Reka, Hannah´s Choice; pozdní od konce srpna do září (Elliot, Darow, Brigita Blue, Herma, Pink Lemonade)
Kamčatské borůvky ® (čukotské)- Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) jejich pěstování není náročné, zcela mrazuvzdorné. Plodí již mladé rostliny a to dva týdny před prvními jahodami, někdy již v květnu. Nepotřebují kyselou zem a porostou téměř všude. Neplodnější výhony jsou 1-2leté pruty, které se nezastříhávají. Jsou částečně samosprašné, ale pro vyšší násadu plodů doporučujeme vysadit nejméně 2 odrůdy (pro „křížové opylení“)!
Indiánské borůvky – Muchovník (Amelanchier) je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný samosprašný keř až malý stromek, dokonce i květy jsou velmi odolné mrazu. Plody dozrávají postupně začátkem července o velikosti rybízu či jeřabin, chutí připomínají jeřabiny a borůvky, jsou sladké. Kultivary vyšlechtěné na plody: Northline, Thiessen, Smoky, Krasnojarskaja, Obelisk.
Maliny vyžadují slunné stanoviště. Půdu bohatou na živiny, dobře propustnou, mírně kyselou s dostatkem závlahy. Vysazujeme od sebe na 40-50 cm. Hnojíme na jaře před kvetením. Jednoplodící – plodí zejména přes léto. Plodí na jednoletých výhonech (loňském dřevě) po odplození je vhodné výhon sestřihnout.
Remontatní/stáleplodící – plodí na nových výhonech, další rok plodí na těchto výhonech znovu, avšak úroda nemusí být tak bohatá. Dozrávají od prázdnin až do konce října.
Kultivary: červené, žluté, černé
Malinoostružina – „Tayberry“ remontantní, samosprašná odrůda. Plody mají tmavě červenou barvu a dozrávají v letních měsících. Jejich chuť je sladká. Jedná se o beztrnný druh.
Ostružiny vyžadují slunné stanoviště, jinak jsou velmi odolné a nenáročné.
Kultivary: Beztrnné – Black Satin, Thornfree/Jumbo, Thornless, Navaho, Dirksen, Ouachita, Čačanská beztrn., Loch Ness, Triple Crown, Relevant
Remontantní – Black Magic, Ruben, Prime; Ostružiník arktický – nízký červený
Malinojahoda (Rubus illecebrosus) – trnitý keř výšky 0,5 – 1 m, ktery se na zimu zatáhne do země a na jaře opět vyraší. Plody 2 – 3 cm podobné jahodám jasně červené, sladkokyselé
Mezi drobné ovoce dále řadíme rakytník, brusinky a klikvu, dřín, moruši, kiwi, goji, mišpuli a třeba také vinnou révu
Netradiční – tj. teplomilné – Fíkovník, Kaki (tomel), jedlé hlošiny, banán Paw paw, liči, …