Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

KANADSKÉ BORŮVKY

05.09.2021

 Vaccinium corymbosum

(Brusnice chocholičnatá / borůvka zahradní / americká / velkoplodá)

Opadavý keř s jedlými plody obsahující antioxidanty. Kvete drobnými, konvalinkovými květy přibližně od konce května. Má sytě zelené, tužší, elipčité, opadavé listy, jež se na podzim překrásně barví oranžovočerveně. Výška 1,5 až 2m. Některé kultivary jsou nižší – vhodné do nádob a na balkóny.
PĚSTOVÁNÍ:
zásadní a klíčové požadavky: Rašelina + Voda + Slunce

Rašelina! Vyžadují kyselou půdu (pH 3,5-4,5). Pro výsadbu připravíme jámu, nebo příkop široký minimálně 40 cm i více, hluboký stačí 25 cm, protože borůvky koření mělce. Rostliny sázíme nejméně 1m od sebe do rašeliny nebo do speciálního substrátu na borůvky.

 

Voda! Rašelina nesmí úplně proschnout! Celkové týdenní množství vody na rostlinu je 50-70 litrů. Naopak také nesnáší přemokření, tam kde je příliš vlhko, uděláme na dně výsadbové jámy drenáž z nevápenného štěrku. Vlhkost vzduchu mají raději vyšší.

Slunce! Rostliny umístěné ve stínu špatně rostou, kvetou a málo plodí. Ve stínu pozdní odrůdy nemusí stihnout dozrát. Některé kultivary se dají úspěšně pěstovat až do nadmořské výšky 700 m a jsou plně mrazuvzdorné až do -40°C.

Opylování – především včely a čmeláci. Přestože většina nových odrůd je samosprašná, pro plnou bohatost úrody je nutné vysadit vždy více kusů různých odrůd – a to pro dobré opylení v kombinaci raná s letní nebo letní s pozdní.

Hnojení – od března do květu hnojíme speciálními hnojivy na borůvky s N, P, případně s rohovinou. Na podzim použijeme hnojivo podzimní dodávající především draslík. Rostliny pak lépe přezimují.

Kanadské borůvky - hnojiva


Řez
 – po 5 letech od výsadby, můžeme začít na jaře (nejlépe začátkem března) odstřihovat u země nejstarší větve tak, aby celkový počet výhonů byl 6 – 10. Každý rok bychom měli nechat 1 – 2 nové výhony a starší postupně odstraňovat.

Zimovat borůvky nevyžaduje žádná zvláštní opatření. Většina kultivarů borůvek zvládá mrazy i přes -30°C. V teplých zimách, kdy nemrzne, je potřeba občas zalít, aby rašelina nevyschla a kořeny neuschly.

Rané kultivary zrají červen /červenec: Berkley, Bluejay, Blue Ray, Blueta (nižší), Duke,
Goldtraube (nižší), Hannah Choice, Chanticleer, Jersey, Northland (nižší), Patriot (nižší), Spartan
Letní kultivary zrají červenec /srpen:
nižšího vzrůstu: Bluegold, Chipewa, Pioneer, Polaris
velké plody: Ama Root, Bluecrop, Bonifacy, Corcord, Denise Blue, Goldtraube 23, Emblue, Nelson, Record, Siera, Toro
Pozdní kultivary zrají konec srpna/září: Bonus, Briggita Blue, Darrow, Dixi, Elisabeth, Elliot, Heerma2, Chandler, Ozark Blue, North Blue, Pink lemonade