Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Mezidruhové křížení ovoce

01.03.2022

Většina odrůd ovoce vznikla křížením v rámci jednoho druhu – jablko s jablkem nebo hruška s hruškou.

Šlechtitelé zkouší i křížení mezi druhy – je složitější, ale i bez genetických úprav se jim řada odrůd podařila např. křížení:

 ŠVESTKA (SLIVOŇ) + MERUŇKA

  • PLUOT (70% švestka + 30% meruňka)
  • PLUMCOT (50% švestka + 50% meruňka)
  • APRIUM (30% švestka + 70% meruňka)

ODRŮDY: většinou nejsou samosprašné (k opylení je potřeba další meruňka nebo švestka či myrobalán)

Black Apricot – kříženec černé meruňky, mrazuodolná. Zraje v červenci. Plody jsou velké, protažené.

Globus – cenná pro vynikající chuť, vysokou mrazuvzdornost (do oblastí, kde nelze z důvodu pozdních jarních mrazíků pěstovat meruňky) a odolnost proti houbovým chorobám (pro bezpostřikové pěstování). Zraje koncem srpna. Plody jsou velké, 50–70 g, kulaté, odolné proti praskání, skladovat lze v chladu 3 týdny.

Černyj Barchat – mrazuvzdorný, velmi nízký vzrůst, produktivita a přizpůsobivost. Zraje v první polovině července. Plody jsou středně velké, 30 g, kulaté se špičkou.

Krasnaja Strela – vysoce odolná vůči mrazu i chorobám. Zraje na přelomu července a srpna. Plody středně velké, 30 g, kulaté

Melitopolski – velký plod 70 g, velmi šťavnatá a pevná dužnina, vypadají jako neochlupené broskve Silná a stálá plodnost. Zraje v srpnu. Odolává těžkým a vlhkým půdám a snáší sucho.

Plumcot Kubanskij – kříženec odrůdy Kuban Komet a černé meruňky. Růst: Střední, kompaktní. Vysoce odolný vůči mrazu, monilióze a dalším chorobám. Plodnost: časná, vysoká. Zraje 2.-3. týden v červenci

 

Pluot Geltiy – Kříženec švestky 75% a meruňky 25%, Plody jsou kulaté, s výrazným švem, velké.

 


SLIVOŇ + MYROBALÁN

Kolovidnaja – Ruská sloupovitá švestka, kříženec třešně písečné švestky japonské a myrobalánu. Plod 30–40 g, vejčitý, nepraskavý. Zraje na přelomu července a srpna. Výnos: vysoký, stabilní a pravidelný, brzký. Vysoce odolná vůči chorobám a mrazu – pro bezpostřikové pěstování, do všech oblastí.

Kometa (Kubánská kometa) – kříženec myrobalánu, slivoně japonské, ussurijské a čínské. Plod 50 až 60 g, oválný, nepraskavý, dlouho drží na stromě. Zraje začátkem července. Výnos: vysoký, stabilní a pravidelný, brzký. Vysoce odolná vůči chorobám a mrazu – pro bezpostřikové pěstování, do všech oblastí.

Najdena – kříženec myrobalánu, slivoně japonské, ussurijské a čínské. Plod 30–40 g, vejčitý, nepraská, zraje v druhé polovině července, s vysokou cukernatostí. Květy jsou odolné vůči mírnému mrazu. Výnos: vysoký, stabilní a pravidelný, brzký. Vysoce odolná vůči chorobám a mrazu – pro bezpostřikové pěstování, do všech oblastí.

Gek – kříženec myrobalánu a asijské slivoně. Plod 30–40 g, vejčitý, pecka nejde oddělit. Samosprašný. Zraje v druhé polovině července; vyznačuje se velkým výnosem, vysokou odolností, přizpůsobivostí.


ANGREŠT + ČERNÝ RYBÍZ – JOSTA

– kříženec z roku 1977 z NDR. Plody mají velikost 1 až 3 cm a fialovou barvu. Zvláštní chuť bobulí připomíná rybíz i angrešt s vysokým obsahem vitamínu C. Odolný, rozmnožuje se vegetativně.


Kříženci JEŘÁBŮ

Jeřáboplodec (x Sorbaronia) je označení pro křížence jeřábu (Sorbus) a aronie (Aronia).

Hruškojeřáb (× Sorbopyrus) mezirodového křížence hrušky a pravděpodobně jeřábu muku – u nás se pěstovala odrůda Tatarka (Tatarova hruška)