Počasí nám zatím přeje, ale už i tak je načase myslet na vše, co potřebuje naše zahrada, než se o slovo přihlásí paní zima.
Zeleninové záhony
Zeleninovým záhonům nejvíce prospěje, když se na podzim důkladně zryjete. Zrytá zemina totiž mnohem lépe zachytí zimní srážky a mnoho škodlivých organismů a plevelů vymrzne. Není nutné každý rok hnojit kompostem nebo chlévskou mrvou, k tomu stačí tříletý cyklus. V letech, kdy nehnojíte, můžete záhony důkladně vyvápnit. Pokud jste v září vyseli zelené hnojení na sklizené záhony, zaryjte jej povrchově rycími vidlemi, to se rychle rozloží a hmota povrch záhonu zamulčuje, takže půda nepromrzne.
Okrasné záhony
Záhony po letničkách důkladně vypleje, můžeme je vyhnojit (jednou za 2 – 3 roky) a zryjeme je. Trvalky obereme od odkvetlin. Záhony vyplejeme a okolo trvalek řádně okopeme. Díky zkypřené zemi bude voda snadněji pronikat až ke kořenům. Porost trvalek nijak neseřezáváme. Necháme ho po celou zimu, náchylnější druhy můžeme obalit netkanou textilií, pod ni ještě nahrábnout vrstvu opadaného listí, abychom poskytli dobrou zimní izolaci. Stříhat budeme trvalky až na jaře, porost totiž dobře izoluje kořeny před zimou.
Okrasné dřeviny
Jsou vhodné přihnojit draselným hnojivem, které urychlí vyzrávání kořenů a jejich přípravu na zimu. Choulostivé druhy můžeme celé obalit prodyšným materiálem. Túje a jiné sloupovité druhy svážeme na zimu provázkem tak, aby sníh nemohl větve zatížit a vyklonit, případně i zlomit. Ke keřům přihrnujeme spadané listí, mech, případně zeminu, aby kořeny a hlavní výhony u země byly co nejvíce izolovány před případnými holomrazy. Veškeré stříhání pak děláme až koncem zimy nebo na jaře. Růže nakopčíme zeminou a přikryjeme chvojím.
Ovocné stromy a keře
Podzim je nejvhodnější doba na výsadbu prostokořenných sazenic, sázet můžeme až do zmrznutí půdy. V říjnu je vhodné hnojení podporující dobré přezimování dřevin, tj. především draslíkem, případně vápnění. Nezapomeňte také na hrabání listí a sběr hnijících či již mumifikovaných plodů (prevence výskytu houbových chorob), zkrácení poškozených či nalomených větví, ošetření oděrků na kůře, ochrana kmene vápenným mlékem. Nezapomeňte chránit pletivem mladé stromky, aby je v zimě okusem nepoškodila zaběhlá lesní zvěř.
Trávník
V listopadu (nebo podle počasí i dříve – když klesnou teploty i ve dne pod sedm stupňů) trávník naposledy posekáme na střední výšku nastavení sekačky. Pokud jsou někde výškové nerovnosti, dosypeme je zeminou. Přes zimu si ji trávník zpracuje. Už od září hnojíme podzimním hnojivem s vyšším obsahem draslíku, příp. s fungicidem.