Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Příprava stálezelených rostlin na zimu

26.11.2024

Připravte stálezelené rostliny na zimu

Stálezelené keře a rostliny, které na zimu neshazují své listí, je potřeba na zimní období připravit.

Nebezpečí pro takové rostliny spočívá v nedostatku sněhu, kolísání teplot mezi dnem a nocí, na zimu nepřiměřeně vysoké teploty nebo holomrazy.

Zálivka

Listy stálezelených rostlin jsou odolnější, silnější a tužší. Zvládnou přežít i mrazivé období v zimě a listy neshazují. Vláhu ale potřebují. Pro jistotu je na podzim, než půda zmrzne, pořádně zalijte. Pokud je zima suchá, nebo prší či sněží málo a teploty se pohybují nad nulou, zalijte stálezelené rostliny ještě i v zimě!  Určitě si při tom vzpomeňte i na jehličnany a zalijte je také.

 

Přikrývka

Holomrazy ohrožují veškeré rostlinstvo mírného pásma, ovšem zdaleka největší nebezpečí znamenají pro stálezelené dřeviny. Holomrazy mohou tyto dřeviny popálit anebo kvůli nim dřeviny uschnou. Kořeny – tj. půdu v okolí rostlin bychom měli zakrýt vrstvou mulčovací kůry, listím, slámou anebo netkanou textilií. Zabráníme tím, aby voda v půdě nadlouho zamrzla. Rostliny se pak jednak nenapijí, ale také jim zamrzlá voda může poškodit kořenový systém.

Stálezelené keře chráníme i v předjaří za silných mrazů před intenzivními slunečními paprsky. Z promrzlé půdy nemohou dostatečně přijímat vodu. Během slunných dní pak u stálezelených rostlin dochází k příliš velkému výparu z listů. Rostlinám hrozí, že uschnou. Vhodným materiálem můžeme vytvořit přistínění, stačí lehké zakrytí bílou netkanou textilií, chvojím, jutou nebo rákosovou rohoží.