Jindřichův Hradec +420 384 321 324 Valašské Meziříčí +420 571 620 229

Výsev paprik

20.01.2025

Protože mají papriky dlouhou vegetační dobu, je právě konec ledna a první polovina února ideální dobou pro jejich výsev.

Všechny odrůdy paprik se vysazují stejným způsobem. Pro své pěstování vyžadují dostatečné teplo a vlhko. Pozor si musíme dát i na prudké výkyvy teplot.

Semena paprik mají silné osemení, proto je před vysetím na několik hodin namočíme.

Vyséváme do perlitu nebo přímo do kvalitního výsevního substrátu.

Předností perlitu je, že je bez zárodků plísní a fytopatogenních hub, a klíčící rostliny v něm nelze přelít.

Do truhlíku, výsevní misky nebo květináčku s podmiskou nasypeme vlhký perlit a povrch urovnáme.

Na srovnaný povrch rovnoměrně rozprostřeme předem namočená semena. Semena můžeme přikrýt savým papírem nebo výsevní nádobu přikrýt fólií.

Zaléváme tak, aby byl perlit stále vlhký. V podmisce by měla být neustále voda. Výsev nesmí vyschnout.

Ideální teplota pro klíčení semen je od 26° C do 30° C.

Připravenou osetou nádobu proto můžeme z počátku umístit v blízkosti topení, alespoň po dobu klíčení. Semena paprik začnou klíčit během 5 až 8 dnů.

Pokud jsme použili při výsevu savý papír pro udržení vlhkosti, je nutné ho, jakmile se objeví děložní lístky mladých rostlinek, odstranit. Kromě vlhkosti a vysoké teploty potřebují klíčící papriky i dostatek světla. Proto je umístíme na dostatečně světlé místo.

Perlit je bez živin, proto je potřeba mladé rostlinky přepíchat do sadbovačů s kvalitním substrátem pro výsev a množení. K tomuto přistupujeme přibližně 14 dní od výsevu.

V sadbovačích necháme rostlinky růst po dobu 4 až 6 týdnů. Jakmile se objeví lístky, není už potřeba tak vysokých teplot. Ideální teplota pro růst mladých rostlin je kolem 20–23 °C.

Jakmile mladé rostliny zesílí, je možné je přesadit do květináčů o rozměrech přibližně 7 x 7 cm se zahradnickým substrátem.

Po celou dobu pěstování je nutné dodržet stálou teplotu a dostatek světla, abychom dosáhli zdravých silných rostlin. Papriky v květináčích jednou týdně přihnojujeme.

Takto přesazené papriky v květináčích zůstanou až do konečné výsadby.

V půlce dubna, podle počasí už můžeme vysazovat rostliny do skleníku nebo fóliovníku. V případě, že budeme papriky pěstovat na záhonech, vysazujeme napěstované rostliny až v druhé půlce května, kdy už nehrozí poškození rostlin přízemními mrazy.


Mykorhizní houby pro plodovou zeleninu. (Mikroskopická vlákna, která se napojují na kořeny a přinášejí rostlině vodu a živiny.)

Mykorhizní houby pro plodovou zeleninu. (Mikroskopická vlákna, která se napojují na kořeny a přinášejí rostlině vodu a živiny.)

Symbivit rajčata a papriky je pomocný rostlinný přípravek určený k vytvoření mykorhizní symbiózy mezi kořeny rostlin a prospěšnými půdiními houbami. Vytvořená mykorhíza umožňuje:

  • zvýšený obsah látek s antioxidačním účinkem
  • zlepšení výživy, růstu a zdravotního stavu zeleniny
  • vyšší výnosnost a odolnost
  • lepší chuťové vlastnosti
  • zcela přírodní pěstování zeleniny
  • výrazně snížená potřeba zálivky a hnojení

Přípravek je vhodný do volné půdy, skleníků i fóliovníků. Zejména pro rajčata, papriky a ostatní plodovou zeleninu (okurky, dýně, melouny, lilky, mochyně), přípravek může být použit i pro fazole, hrách, veškeré cibuloviny, ovocné keře a stromy.

Není vhodný pro rostliny z čeledi brukvovitých (brokolice, květák, zelí, kapusta, kedlubny, ředkev, řeřicha, křen, atd.), merlíkovitých (řepa, špenát, atd.).


19. 1. 2022